U Sveučilišnoj galeriji otvorenje izložbe K . I . P . 3 studenata Odsjeka za kiparstvo Umjetničke akademije u Splitu

Kiparska izložba naziva K. I. P. 3 svečano će se otvoriti u srijedu, 3. svibnja, u 19 sati u Sveučilišnoj galeriji, Ruđera Boškovića 31. Izložbu će otvoriti rektor Sveučilišta u Splitu prof.dr.sc. Dragan Ljutić, a prigodnu riječ uputit će akademik Kažimir Hraste.

Ideja i cilj ove izložbe jest promocija kvalitetnog kiparskog rada Umjetničke akademije u Splitu s ciljem da se približi javnosti umjetničke dosege i doprinose naših studenata.

Izložbeni koncept K.I.P. - „Kiparstvo ipak postoji“ započeo je 2021., izložbom u kojoj su uz studente izlagali i profesori Odsjeka kiparstva Umjetničke akademije. Ovogodišnji izložbeni koncept uključuje završne radove preddiplomskog studija, diplomske radove uz selektirane studenske radove ostalih generacija. Autori izložbenog koncepta su predstojnik Odsjeka za kiparstvo doc. art. Đani Martinić uz dr. art Gorana Balića i mag .art. Duju Matetića.

Autori: PETAR BOSNIĆ, FILIP GLAURDIĆ, ROKO JELAČA, ANAMARIJA KAHRIĆ, KLAUDIJA MALEŠ, PIA MIDŽOR, MAGDALENA MODRIĆ, ROKO DRŽISLAV REBIĆ, RUŽICA RIMAC, DANIJELA SKOKANDIĆ, ROKO TOMIĆ, NIKOLINA VELJAČIĆ, LONA VESOVIĆ

Iz uvodnika kataloga

„Od danas, slikarstvo je mrtvo“, konstatirao je francuski slikar, Paul Delaroche1840., ugledavši prvu dagerotipiju. Danas bi to moglo vrijediti i za kiparstvo, vis a vis suvremene 3d tehnologije. U tom duhu, Kiparski odsjek Umjetničke Akademije u Splitu predstavlja javnosti koncept izložbe pod nazivom „K.I.P“, treću godinu za redom. Trogodišnjim kontinuitetom „K.I.P.“ postaje tradicionalna izložba Odsjeka. Naziv-kratica „K.I.P.“, dvosmisleno korespondira s kraticom „RIP“ latinskog izraza „Requiescat in pace“ ili „počivao/la u miru“, paradoksalno evocirajući pojam suprotnog značenja, „Kiparstvo Ipak Postoji“ („KIP“).

K.I.P., kao javna studentska manifestacija podrazumijeva proces reanimacije kiparske forme na području suvremene kulturno umjetničke scene, gdje ravnopravno dijeleći prostor s novim medijima, suvereno održava i odražava svoj tisućljetni povijesni kontinuitet.

Izložba je ostvarena uz potporu Ministarstva kulture i medija i Grada Splita a moći će se pogledati do 11. svibnja 2023.