Svečano proslavljena 78. obljetnica Prirodoslovno-matematičkog fakulteta

Dan Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) proslavljen je u petak, 25. svibnja, svečanom sjednicom Fakultetskog vijeća. Sjednici su, uz dekana prof.dr.sc. Milu Đelaliju i prodekane prof.dr.sc. Andrinu Granić i doc.dr.sc. Gordana Radobolju, nazočili profesori djelatnici i studenti Fakulteta, čelnici sastavnica te ostali članovi akademske zajednice.

Nazočne je u ime rektora Sveučilišta u Splitu pozdravila prof.dr.sc. Ana Marušić čestitavši im Dan fakultetu, uz želje za puno uspjeha u daljnjem radu.

Dekan PMF-a prof. dr. sc. Mile Dželalija je u svom izvješću istaknuo kontinuitet djelovanja ove visokoobrazovne institucije koja već 78 godina obrazuje kadrove u STEM području, od čega 15 godina pod današnjim imenom. U prezentaciji koju je pripremila Uprava Fakulteta posebno je istaknuto kako na PMF-u  studira preko tisuću studenata, s tim da broj novoupisanih kontinuirano raste u proteklih pet godina. U 2023. godini promovirano je 88 novih magistara i 117 prvostupnika. Trenutno je zaposleno je 156 djelatnika, od čega je 73 u znanstveno-nastavnom zvanju. Znanstveni doprinos ove sastavnice zasigurno se ogleda u dobrom pozicioniranju Sveučilišta na svjetskim listama, a tome prema Web of Science Core Collection svjedoči preko 100 radova objavljenih u WOS CC bazi u 2022. godini te njihova visoka citiranost. Kada su u pitanju znanstveni projekti aktivna su dva međunarodna i 6 HRZZ projekata, čiji su voditelji upravo profesori PMF-a.

Što se tiče  ostalih aktivnosti profesora i studenata Fakulteta gotovo je ih nemoguće sve navesti, naročito kada je u pitanu promocija znanosti na kojoj rade aglino i predano. S brojnim radionicama, predavanjima, posjetima školama, Danim otvorenih vrata i sličnim aktivnostima sudjeluju u Festivalu znanosti, Noći istraživača, a imaju i suradnju na brojnim projektima sa Splitsko-dalmatinskom županijom od Centara izvrsnosti, EDIT Code Scoola, do ICT Županije.

Proslava Dana Fakulteta bila je prigoda da se dodjele nagrade i priznanja profesorima, djelatnicima i studentima.

• Nagrada za poseban uspjeh u nastavnim i izvannastavnim aktivnostima dodijeljena je:
  • Vani Marti Vukman, studentici druge godine diplomskog studija Biologija i kemija
  • Katarini Bačić, studentici druge godine diplomskog studija Biologija i kemija
  • Katijani Bilandžić, studentici prve godine diplomskog studija Biologija i kemija
  • Lucijani Ćurić, studentici prve godine diplomskog studija Biologija i kemija
  • Lari Vukšić, studentici prve godine diplomskog studija Biologija i kemija
  • Vani Pezelj, studentici prve godine diplomskog studija Fizika, smjer Astrofizika i fizika elementarnih čestica
  • Viktoriji Dujmović, studentici druge godine diplomskog studija Fizika, smjer Biofizika
  • Ivoru Dukiću, studentu druge godine diplomskog studija Fizika i informatika, smjer nastavnički
  • Frani Doljaninu, studentu prve godine prijediplomskog studija Fizika
  • Anđeli Maslać, studentici druge godine diplomskog studija Fizika, smjer nastavnički
  • Tini Brnas, studentici druge godine diplomskog studija Fizika, smjer Fizika okoliša